poniedziałek, 21 stycznia 2013

Księżyc - krater Gaussa

Kolejne zdjęcie zrobione przez teleskop - tym razem nasz Księżyc :)


Widoczny jest tutaj brzeg tarczy Księżyca, to tam znajduje się ogromny krater o średnicy ponad 170km (!) o nazwie Gauss.

Naszemu satelicie coraz bliżej do pełni, jednak to nie oznacza dobrych warunków do jego obserwacji, a wręcz przeciwnie. Gdy jest on oświetlany w pewnym sensie "z tyłu" kiedy na niego patrzymy, nie jesteśmy w stanie dostrzec szczegółów, ale dlaczego? Światło pada na kratery w taki sposób, że wzniesienia wokół nich nie rzucają cieni, co sprawia, że wydają one się płaskie i nie wyróżniają od reszty powierzchni. 

Ponad to Księżyc w czasie pełni odbija tyle światła, że oślepia nas, tym bardziej kiedy obserwujemy go przez lornetkę czy teleskop. Światła odbitego jest tak wiele, że w bezchmurną noc na Ziemi jest jasno.

Tak więc, jeśli chcemy obserwować szczegóły kraterów róbmy to gdy Księżyc jest kilka dni przed i po nowiu, wówczas cienie przez nie rzucane powodują, że stają się one bardziej przestrzenne.

Jednak podczas pełni też możemy dostrzec częściowo ten efekt - obserwując brzeg tarczy Srebrnego Globu, to tam właśnie znajduje się krater Gaussa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz