wtorek, 22 stycznia 2013

Saturn - obserwacje czas zacząć!

Jako, że warunki do obserwacji tej planety stają się coraz lepsze (czego o pogodzie powiedzieć nie można), warto spojrzeć nad wschodni horyzont w drugiej połowie nocy. Dostrzeżemy tam dosyć jasny obiekt świecący żółtozłotym światłem i (jak to bywa w przypadku planet) nie mrugający tak jak gwiazdy - to Saturn - słynna planeta z pierścieniem lub "planeta z uszami", bo tak był nazywany przez jego pierwszych obserwatorów. 
Faktycznie patrząc przez teleskop czy nawet lornetkę dostrzeżemy tarczę planety, a wokół niej pierścienie składające się z lodowych brył i odłamków skalnych - jest to prawdopodobnie pozostałość po dawnym księżycu.

Poniżej jedno z moich pierwszych zdjęć Saturna, wykonane kilka lat temu:



Warto wspomnieć, że planeta ta posiada mnóstwo księżyców, których nawet nie sposób zliczyć, jednak największym jego księżycem i jednocześnie największym w Układzie Słonecznym jest Tytan. Zapewne pamiętacie go z misji Cassini-Hyugens (http://pl.wikipedia.org/wiki/Cassini-Huygens), bo to właśnie na Tytanie kilka lat temu wylądował europejski próbnik Huygens, w którym to Polska miała swój udział. Po wylądowaniu przez kilka minut przesyłał informacje o warunkach na powierzchni oraz zrobił kilka pamiątkowych zdjęć, po czym został wyłączony, ponieważ baterie znajdujące się na pokładzie wystarczały dosłownie na chwilę. Jednak misja Cassiniego trwa cały czas, a próbnik okrąża Saturna przesyłając na Ziemię niezwykle cenne dane.

My obserwując Saturna dostrzeżemy jego pierścienie i być może jasną kropkę obok planety - to właśnie Tytan :)

6 komentarzy:

  1. Twoje posty to miod na moje oczeta..............

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaki udzial miala Polska w Huygens? :>

    OdpowiedzUsuń
  3. za mlodu szczelalam papierowymi rakietami w kosmos, fajnie bylo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja tez lubie origami

      Usuń
    2. zrobilam sobie z papieru łazik curiosity na marsie ;O

      Usuń